Maluszkowe cztery ściany
Dodane przez piotr dnia Lipca 21 2010 20:15:51

Kolory, wzory i dziecięce humory

Dom, do którego przynosimy dziecko powinien być odpowiednio przygotowany. Pokój dziecięcy to miejsce szczególne. Ma ogromny wpływ na ogólny rozwój malucha.             W pierwszych latach życia ma być przede wszystkim bezpieczny, później oprócz tego, musi także pomagać w rozwoju psychofizycznym naszego potomka. Podstawowym zadaniem rodziców jest odpowiednia organizacja otoczenia, w którym rozwijać się będzie maleństwo. Maleńkie dziecko potrzebuje spokoju. Kolorystyka powinna więc opierać się    o nierozpraszające go barwy neutralne. Ważne, by w dziecięcym pokoju było dużo światła. Jego ilość powinniśmy móc regulować. Doskonale sprawdzą się rolety w oknie.

Kraina wyobraźni

Starsza pociecha potrzebuje wyrażać wciąż swoją indywidualność i osobowość. Pozwólmy jej na to. Do dzieci starszych powinna należeć dekoracja pokoju. To one są najlepszymi designerami własnej przestrzeni. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Nie należy jej niczym ograniczać i krępować. Dziecko, które samo przystroi swój pokoik, chętnie będzie w nim przebywało i będzie szczęśliwe. - Wrażliwość na walory estetyczne należy kształtować w dziecku od najmłodszych lat. Dlatego rodzice powinni nadawać dziecięcym przestrzeniom odpowiednie ramy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na organometrię. Zadbajmy o miejsce do nauki, z właściwym oświetleniem, biurkiem oraz odpowiednio wyprofilowanym krzesłem. W ten sposób eliminujemy bezpośrednie przyczyny wad postaw.– mówi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji wnętrz, Parku Handlowego Bielany.

Ach śpij kochanie …

Ważną część pokoju stanowi przestrzeń sypialniana. Najważniejsze dla dobrego snu           i wypoczynku naszego szkraba jest wygodne łóżko. Strefę nocną można oddzielić od dziennej np. moskitierą. Pomoże to dziecku w zasypianiu, ale także wyciszy po dniu pełnym wyzwań i obowiązków.  Przyda się także nocna lampka, która będzie ozdobą, ale też pomocnikiem w zasypianiu. Należy pamiętać, że większość dzieci  boi się ciemności, dlatego wesoła w kształcie i kolorze lampka, świetnie się tu sprawdzi. Może stać się przyjacielem.

        

 

Mały pasjonat

Pozwólmy, aby pokój wyrażał dziecięce upodobania i pasje. Nie aranżujmy tematycznie wnętrza. Niech będzie on odzwierciedleniem dziecięcych marzeń, a nie naszych własnych. O formę dekoracji dziecko zatroszczy się samo. Zachęćmy je do eksponowania prac plastycznych, obrazków, pierwszej radosnej twórczości. - Pokój pociech należy przede wszystkim organizować, a  nie zdobić. Inicjatywa twórcza rodziców powinna zakończyć się na etapie wyboru koloru ścian, a często o tym zapominają. – dodaje Marta Hubka.

Baw się

Integralną częścią pomieszczenia są bez wątpienia zabawki. Popularnością cieszą się wszelkie miękkości – pluszowe poduchy i pufy oraz materiałowe przytulanki. Dzieci lubią się bawić głównie na ziemi. Aranżując dziecięcy pokoik pamiętajmy więc o tym miejscu. Zamiast zimnej podłogi z kafli, czy desek, zastosujmy ciepłą i miękką wykładzinę. Na pewno milej będzie maluchowi na niej baraszkować. - Pamiętajmy, że strefa zabawy nie powinna opierać się jedynie o trendy, gadżety i akcesoria. W domu, dziecko powinno rozwijać także sprawność fizyczną. Stwórzmy dla niego kącik sportowy z drabinkami, podwieszanymi drążkami, linami. Niech będzie to miejsce, w którym dziecko spożytkuje swoją energię. – podkreśla Marta Hubka.

 przedruk za zgodą  Fama PR